13 Mayıs 2012 Pazar

Parfümümü Nasıl Kullanmalıyım?

  Parfümleri nabzınızın attığı yerlere, yani bileklerinize, boynunuza, göğüslerinizin arasına, kulaklarınızın arkasına, hatta dirsek ve dizlerinizin arkasına, ayak bileklerinize, baldırlarınızın iç kısımlarına sıkınız. Buralarda kanınız derinizin üst kısmına yakın olduğunundan, bu bölgeler daha sıcaktır ve parfümünüzün daha iyi yayılmasını sağlayacaktır.
      Parfümü yaklaşık 30 cm. uzaklıktan sıkınız.  diğer bir yöntem de, parfümü havaya sıkmak ve oluşan parfüm bulutunun içine girmek...
Parfümü kıyafetlerinize sıkmayınız. Parfümün içerisindeki yağlar özellikle ipek gibi hassas kumaşlarda lekeye sebep olabilir. Parfümleri sadece vücudunuza, kokunun gelişebileceği yerlere sıkınız. En iyisi, parfümü giyinmeden önce kullanmaktır.
Eau de toilette türü parfümler yaklaşık 4 saat, eau de parfum türleri ise 8 saat kadar üzerinizde kalır (Bir parfümün yağ oranıne kadar yüksekse, kokusu o kadar kalıcıdır).
Parfümünüzün kokusunun vücudunuzda daha kalıcı olması için, parfümü sürmeden önce aynı markaya ait vücut losyonu, nemlendirici, pudra gibi yan ürünleri kullanınız, parfümü bunun üzerine sıkınız. Bu ürünlerin içerisindeki yağlar, parfümü tutarak daha kalıcı olmasınısağlayacaktır.
Parfümler kuru ve açık renkli ciltlerde daha az kalıcıdırlar (Parfümler bu cilt tiplerinde daha uçucu olurlar). Bu yüzden ğparfümler kuru ciltlerde daha sık tazelenmeli ve yan ürünlerle birlikte kullanılmalıdırlar.
Parfümü şişesinden parmağınızla sürmeyiniz. Derinizdeki yağ, şişenin içerisine girerek parfümünüzün kokusunun bozulmasına sebep olabilir. Bu yüzden püskürtmeli parfümleri tercih edin, ya da bir parça pamuk üzerine döktükten sonra üzerinize uygulayın.
Parfüm Alırken...
Bir arkadaşınızda güzel duruyor diye bir parfümü satın almayın. Parfümlerin kokuları cilt tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden parfüm almadan önce ilk olarak kolunuzun üst kısmında test edin, 10 dakika bekledikten sonra koku hoşunuza giderse satın alın.
Parfüm denerken üçten fazla parfümü denemeyin. Üçten fazla parfüm denerseniz kokuları ayırdetmeniz zorlaşacaktır. Ancak, kahve çekirdeklerini koklayarak kokularısıfırlayabilirsiniz.
Parfüm denemek için koku alma duyularınızın daha hassaslaştığı akşam saatlerini tercih edin.
Parfümleri şişeden koklayarak test etmeyin. Teninize sürüldüğünde bambaşka bir tepki verebileceğini hatırlayın.
Kullanacağınız zaman, yer, giysi ve mevsime göre farklı parfümler almayı düşünebilirsiniz.
Parfüm denerken cildinizin temiz ve kuru olmasına özen gösterin. Asla terliyken parfüm denemeyin
Bu yazı kozmetolog pervin budak tan alıntıdır..

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...